Kolonoskopia to badanie pozwalające wykluczyć zmiany nowotworowe jelita grubego. Wykonanie tego badania przynajmniej raz na 10 lat, zalecane jest wszystkim osobom po ukończeniu 50 roku życia. Dziś opowiemy o tym jak przebiega kolonoskopia i jak się do niej przygotować.
Kolonoskopia – endoskopia
Kolonoskopia to inaczej endoskopia jelita grubego. Wnętrze jelita grubego pokryte jest błoną śluzową – kolonoskopia polega na jej wizualizacji, dzięki czemu lekarz może wykryć wszelkie zmiany nowotworowe czy polipy występujące na śluzówce tego narządu. W trakcie kolonoskopii pacjent leży w pozycji bocznej. Badanie endoskopowe jelita grubego przeprowadza się poprzez wprowadzenie endoskopu do odbytu pacjenta. Endoskop to elastyczna rurka zakończona kamerą. Obok opisanej powyżej kolonoskopii tradycyjnej, wyróżniamy jeszcze kolonoskopię kapsułkową oraz kolonografię.
Endoskopia kapsułkowa
Endoskopia kapsułkowa polega na połknięciu przez pacjenta małej kapsułki z kamerą. Ta forma badania pozwala przyjrzeć się również wnętrzu pozostałych narządów układu pokarmowego. Kapsułka endoskopowa rejestruje 1 do 3 obrazów na sekundę. Przez wielu pacjentów ta forma badania uważana jest za bardziej komfortową, ze względu na brak konieczności wprowadzenia endoskopu poprzez otwór odbytniczy.
Kolonoskopia wirtualna
Kolonoskopia wirtualna to inaczej kolonografia – nieinwazyjne badanie polegające na stworzeniu graficznego obrazu jelita grubego przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich. W trakcie badania poprzez odbyt wprowadzana jest giętka rurka, która pompuje specjalny gaz rozszerzający jelito grube. Później pacjent badany jest tomografem w pozycji leżącej na brzuchu i na plecach, dzięki czemu lekarz może wygenerować dwu i trzy-wymiarowy obraz jelita grubego.
Czy endoskopia jelita grubego boli?
Badanie to jest bezbolesne – zanim endoskop przez odbytnicę wprowadza się do jelita grubego, pacjent zostaje znieczulony miejscowo specjalnym żelem medycznym. Możemy odczuwać ewentualny dyskomfort w trakcie przesuwania endoskopu przez wnętrze jelita. Zabieg jednak nie trwa długo – w wypadku kolonoskopii tradycyjnej i wirtualnej jest to około 30 minut wraz z przygotowaniem. W wypadku endoskopii kapsułkowej kapsułka wydalana jest po około 48 godzinach od połknięcia. Pomimo ryzyka poczucia dyskomfortu, nie należy unikać badania endoskopowego jelita grubego, ponieważ ma ono kluczową rolę przy diagnozie ewentualnych zmian nowotworowych czy innych chorób jelita grubego.
Kolonoskopia – jak się przygotować?
Przed kolonoskopią jelita grubego należy się skonsultować z lekarzem w sprawie przyjmowanych leków i suplementów – niewskazane są preparaty zawierające żelazo. Na 5 dni przed badaniem należy unikać spożywania pestek i owoców pestkowych i pieczywa z ziarnami. Na 2-3 dni przed badaniem zaleca się przejście na dietę płynną – spożywanie zup bez dodatku warzyw. W dzień badania dozwolone jest jedynie zjedzenie lekkiego śniadania. W sprawie przyjmowania dodatkowych preparatów takich jak sól gorzka czy Bisacodyl, z pewnością zostaniesz poinformowany przez lekarza wypisującego skierowanie na kolonoskopię.