fbpx

Badania USG

​Wykonujemy dokładne badania USG na zaawansowanym technologicznie sprzęcie

Zaawansowana aparatura medyczna w trosce o Twoje zdrowie

Badania USG w Centrum Medycznym TriMedic wykonywane są przez najlepszych diagnostyków. Udzielamy pełnej interpretacji wszystkich wyników. Skutecznie diagnozujemy problemy i zalecamy najlepsze metody leczenia.

Dysponujemy nowoczesnymi aparatami do badań USG.

Centrum Medyczne TriMedic w Łodzi

Precyzyjne i rzetelne badania USG

USG ortopedyczne

Jest to specjalistyczne badanie diagnostyczne, dzięki któremu możliwe jest właściwe rozpoznanie i leczenie stawów, ścięgien oraz mięśni. Ultrasonografia ortopedyczna odgrywa ogromną rolę w diagnostyce pourazowej, ocenie przyczyn bólu oraz zmian patologicznych. Doskonale obrazuje tkanki miękkie, więzadłowe oraz mięśniowe. USG ortopedyczne jest całkowicie bezpieczne dla organizmu z uwagi na fakt, że nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Obraz powstaje dzięki falom ultradźwiękowym.

Do najczęstszych badań należą badania przestrzeni maziowych w stawie kolanowym, badania stawu rzepkowo-udowego, ścięgna kolana, łąkotki oraz innych elementów układu ruchowego. USG ortopedyczne wykorzystuje się przede wszystkim w diagnostyce zmian zapalnych, reumatoidalnych, zwyrodnieniowych oraz pourazowych. Badanie można przeprowadzać u pacjentów w każdym wieku.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto zabrać ze sobą wyniki wszystkich poprzednich badań.

W naszym Centrum Medycznym TriMedic można skorzystać z USG stawów:

  • barkowego,
  • łokciowego,
  • biodrowego,
  • kolanowego,
  • skokowego,
  • usg dłoni,
  • mięśni,
  • nerwów obwodowych.

USG Dopplera

Jest to nowoczesne badanie ultrasonograficzne, które umożliwia wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył i tętnic. Badanie pozwala na precyzyjną ocenę przebiegu naczyń żylnych oraz ocenę przepływu krwi. USG doppler pozwala sprawdzić, w którym miejscu krew płynie wolniej lub szybciej, a gdzie dochodzi do cofania krwi. Badanie USG doppler jest bezbolesne i całkowicie bezinwazyjne. Lekarz wykonuje je za pomocą małej głowicy, która emituje ultradźwięki i rejestruje echo fal odbitych od tkanek i mięśni. Za pomocą komputera powstaje szczegółowy obraz graficzny, który podlega bieżącej analizie.

Nie ma żadnych przeciwskazań do przeprowadzenia USG Dopplera. Badanie nie wymaga też specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Jedynie w przypadku badania aorty brzusznej i tętnic biodrowych pacjent nie może jeść 3-4 godziny przed badaniem. Całe badania trwa około 40 minut. Pacjent otrzymuje wyniki kilka minut po zakończeniu badania.

W naszym Centrum Medycznym TriMedic wykonujemy następujące badania naczyniowe USG doppler:

  • USG doppler żył kończyn dolnych,
  • USG doppler  żył kończyn górnych,
  • USG doppler aorty brzusznej,
  • USG doppler przetoki dializacyjnej,
  • USG doppler naczyń układu wrotnego,
  • USG doppler tętnic nerkowych.

Echo serca

Jest to badanie, które pomaga ocenić budowę, działanie zastawek oraz zmierzyć wielkość komór serca. Za pomocą badania możliwe jest wykrycie wszelkich wad serca (w  tym nowotworu mięśnia sercowego). Podczas badania pacjent ułożony jest na wznak lub na boku z odsłoniętą klatką piersiową. Obraz serca i naczyń krwionośnych uzyskiwany jest na monitorze za pomocą ultradźwięków. Aparat pomiarowy umożliwia obliczenie parametrów służących ocenie stanu i pracy serca. W trakcie badania ocenia się m.in.:

  • anatomię mięśnia serca i naczyń krwionośnych,
  • relaksację oraz kurczliwość serca,
  • pracę zastawek,
  • budowę i funkcję serca.

Badanie może być wykonane u pacjentów w różnym wieku. Nie istnieją żadne przeciwskazania do jego przeprowadzenia. Echo serca jest całkowicie nieinwazyjne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Całe badanie trwa od 15 do 30 minut. Echo serca można powtarzać wielokrotnie, ponieważ nie daje żadnych skutków ubocznych.

USG jamy brzusznej

Badanie ma na celu ocenę stanu narządów oraz wykrycie zmian w ich budowie. USG jamy brzusznej pozwala na ocenę stanu - wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza, gruczołu krokowego, macicy i przydatków. Ponadto badanie umożliwia również zdiagnozowanie występowania płynu w jamie brzusznej. Określa także czy dany narząd uległ powiększeniu.

Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i zaleca się je przeprowadzać w przypadku np. urazów brzucha, bólów brzucha lub profilaktycznie w odstępie około 2 lat.

Badanie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Przede wszystkim do badania przystępujemy na czczo. Należy zachować minimum 4 godziny przerwy od spożywania posiłku bezpośrednio przed USG.

Przed badaniem musimy zadbać o to, aby w naszym przewodzie pokarmowym było jak najmniej gazów. Osoby, które mają tendencję do wzdęć powinny już w dniu poprzedzającym badanie zachować lekkostrawną dietę oraz  przyjmować 3 razy dziennie po 2 kapsułki Espumisanu (lek dostępny bez recepty).

Rano, w dniu badania należy przyjąć dodatkowe 2 kapsułki leku. Środki te pomogą uzyskać dokładny i wyraźny obraz w czasie badania.

USG układu moczowego

USG umożliwia ocenę nerek, drożności dróg moczowych, pęcherza, a u mężczyzn także gruczołu krokowego. Najczęściej wykonuje się je w diagnozowaniu przyczyn bólu w okolicy lędźwiowej, kamieni nerkowych oraz problemów z oddawaniem moczu. Badanie jest wykonywane dwuetapowo z pełnym pęcherzem oraz po jego opróżnieniu. Dzięki temu oceniamy ilość moczu zalegającego w pęcherzu, które stanowi ważną wskazówkę dla urologa.

USG układu moczowego jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. Trwa ono zaledwie kilka minut. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje wynik w postaci opisu wraz z dołączonymi zdjęciami.

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Pacjent powinien się zgłosić na badanie z pełnym pęcherzem – w tym celu na około 1,5 godziny przed badaniem należy wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu. Nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.

USG piersi

Badanie USG piersi to doskonała możliwość dokładnej oceny struktury gruczołu sutkowego oraz zauważenia wszelkich zmian chorobowych. Podczas badania ocenia się również doły pachowe oraz węzły chłonne.

USG piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Wskazaniem do jego wykonania są m.in. zmiany wykryte przy samobadaniu piersi, ból piersi, wyciek z brodawek, powiększenie węzłów chłonnych, stosowanie hormonów. Jeśli skończyłaś 30 lat, badanie ultrasonograficzne piersi powinnaś przeprowadzać regularnie.

Badanie nie wymaga od Pacjentek przygotowania. Jest bezpieczne, niebolesne i może być powtarzane wielokrotnie. Trwa około kilkunastu minut. Badanie może być wykonywane również kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Najlepiej wykonać je między 1 a 10 dniem cyklu lub jeśli wymaga tego konieczność lub zalecenia lekarza – w dowolnym dniu cyklu. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii, jeżeli były takie wykonywane.

 

USG tarczycy

Badanie umożliwia określenie rozmiarów, położenia, kształtu oraz struktury tarczycy. Podczas badania wykrywane są wszelkie zmiany torbielowate i guzowate. Ocenia się w nim nie tylko gruczoł, ale również sąsiadujące z nim węzły chłonne. Badanie powinny wykonać przede wszystkim osoby:

  • obciążone genetycznie ryzykiem raka tarczycy,
  • z nieprawidłowym stężeniem hormonów stwierdzonym na podstawie badania krwi,
  • z objawami niedoczynności i nadczynności tarczycy (wzmożona potliwość, osłabienie organizmu, spadki lub przyrosty masy ciała),
  • profilaktycznie co 2-3 lata.

Do USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy mieć przy sobie wykonywane wcześniej badania.

USG bioderek u niemowląt

Jest to bezpieczne i bezbolesne badanie wykorzystujące fale dźwiękowe do uzyskania obrazów biodra. Podczas badania urządzenie wysyła fale dźwiękowe do okolic biodra, a zarejestrowane obrazy są zapisywane na dysku komputera. Przeprowadzenie tego badania wymagane jest u wszystkich dzieci, w celu wykluczenia deformacji stawów biodrowych (dysplazji). Zaleca się, aby było wykonane jak najwcześniej – najlepiej zaraz po urodzeniu, a kolejne między 6 a 12 tygodniem życia.

USG bioderek niemowląt jest badaniem szybkim, bezbolesnym i bezpiecznym. Nie wymaga żadnego przygotowania. Nie istnieją też żadne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Całość trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a rodzice mogą być cały czas obecni przy dziecku.

Nasi specjaliści zadbają o Ciebie i Twoją rodzinę.

Badania USG Prywatnie w Łodzi

Nasza Przychodnia Medyczna Trimedic w Łodzi oferuje szeroki zakres usług diagnostycznych takich jak badania USG. W placówce TriMedic możesz skorzystać z badań prywatnych między innymi, takich jak USG barku, USG kolana, USG nerek, USG tarczycy oraz innych. Specjaliści diagnostyki oferują specjalizowane podejście do ultrasonografi. Wynik otrzymasz na miejscu, a lekarz będzie miał wynik w systemie.

Pracownicy Przychodni Medycznej Trimedic dbają również o bezpieczeństwo swoich pacjentów i starają się dostarczać skuteczną diagnostykę przy użyciu nowoczesnych technik obrazowania. Badanie USG jest szybkie, prosta metoda do rozpoznawania wielu schorzeń oraz do monitorowania postepów postępów leczenia poprzez obrazy guza i narzadów wewnętrznych. Usługi usg oferowane w naszej placówce TriMedic ul. Kopcińskiego 69/71, 90-032 Łódź. Serdecznie zapraszamy do umawiania wizyt na USG. Oferujemy szybkie terminy USG w Łodzi.

Dla nas liczy się Twoje zdrowie

Cennik

Centrum-Medyczne-TriMedic-Łódź
DO GÓRY