Choroby układu krążenia dotykają zarówno młodszych, jak i starszych. Duży wpływ na ich rozwój ma nieprawidłowy styl życia oraz brak ruchu. Czynniki te mogą bezpośrednio się przyczyniać do powstania pewnych nieprawidłowości w organizmie i tym samym wywołać schorzenie. W jaki sposób leczyć te choroby? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Choroby układu krwionośnego – czym są?
Choroby układu krążenia lub inaczej nazywane schorzeniami układu krwionośnego, związane są z wystąpieniem zaburzeń w obrębie serca i układu naczyń krwionośnych. Niestety, liczba chorych rośnie z roku na rok, a przyczyną tego zjawiska mogą być przemiany cywilizacyjne, jakie zachodzą w świecie.
Spożywa się zbyt dużo typowo przetworzonego oraz gotowego jedzenia. Produkty te zawierają nie tylko niezdrowe konserwanty, ale również tłuszcze, które odkładają się w naczyniach. Do najpopularniejszych chorób sercowo-naczyniowych można, między innymi zaliczyć: nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, żylną chorobę zakrzepowo-zatorową lub niewydolność serca.
Warto podkreślić, że układ krwionośny jest bardzo ważnym systemem w całym organizmie, ponieważ odpowiada on za doprowadzenie krwi do naczyń, a także za odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii. Niestety, schorzenia układu krwionośnego często prowadzą do zgonu, można je jednak skutecznie leczyć.
Choroby układu krążenia – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn, które wywołują określoną chorobę układu sercowo-naczyniowego, należą wspomniane wyżej czynniki środowiskowe, np. zła dieta, brak ruchu, ale również nadwaga lub skrajna otyłość, palenie papierosów, picie alkoholu. Na choroby te mają jednak również wpływ, między innymi czynniki genetyczne, wiek, zwiększone stężenie cholesterolu LDL w osoczu czy stan przedcukrzycowy. Podejrzewając u siebie chorobę, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Jak leczyć choroby układu krążenia?
Przede wszystkim warto umówić się na wizytę u specjalisty. Odpowiednie skierowanie wypisze oczywiście lekarz POZ, można jednak skorzystać z tych usług prywatnie. W przypadku chorób układu sercowego np. wad serca, nadciśnienia tętniczego, należy udać się do kardiologa. W razie problemów z drożnością żył należy umówić się do chirurga naczyniowego. Obaj specjaliści wdrożą odpowiednie leczenie, przepiszą konkretne lekarstwa lub też zlecą zapisanie się na operację.
Profilaktyka chorób układu krążenia
Aby uniknąć rozwoju choroby układu krwionośnego, warto przede wszystkim wykonywać regularne badania krwi, a także umawiać się na wizyty profilaktyczne u specjalistów, zwłaszcza jeśli jest się w grupie ryzyka. Co więcej, rozsądniej jest również zmienić swój tryb życia, zacząć uprawiać sport lub spacerować, a także ograniczyć spożywanie tłustych, mocno przetworzonych i wysokowęglowodanowych produktów.
Choroby układu krążenia uważane są obecnie za schorzenia cywilizacyjne. Często spowodowane są złą dietą lub też brakiem ruchu. Wpływać na nie mogą także czynniki genetyczne. Leczenie tych schorzeń polega najczęściej na przyjmowaniu określonych leków przepisanych przez lekarza lub też wiąże się niekiedy z koniecznością przeprowadzenia zabiegu.