Pękające naczynia krwionośne nie są wyłącznie defektem estetycznym. To jedna z pierwszych oznak problemów z układem krwionośnym, dlatego nie należy bagatelizować problemu. Skutecznym rozwiązaniem na tzw. “pajączki” i powstające żylaki jest skleroterapia. Odwiedź centrum medyczne TriMedic w Łodzi i sprawdź, jak zabieg pomoże Ci zadbać o zdrowie!
Skleroterapia – co to jest?
Skleroterapia to w pełni bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, którego celem jest redukcja niewielkich żylaków oraz pajączków naczyniowych, czyli małych, rozszerzonych naczyń krwionośnych widocznych pod powierzchnią skóry. Zabieg ten jest stosowany głównie w leczeniu niewielkich żylaków kończyn dolnych, ale może być również wykorzystany do usuwania “pajączków” i leczenia żylaków w innych obszarach ciała, np. żylaków odbytu, sromu lub redukcji poszerzonych naczyń krwionośnych w okolicy pośladków.
Na czym polega skleroterapia?
Podczas skleroterapii w Łodzi, w centrum TriMedic, lekarz wstrzykuje tuż pod skórę pacjenta specjalną substancję, dzięki której naczynia krwionośne stają się mniej widoczne. Substancja wywołuje reakcję zapalną wewnątrz naczynia, wskutek tego jego ścianki ulegają zwłóknieniu, zlepiają się ze sobą, co prowadzi do zamknięcia mniejszych żył. Krew, która znajdowała się w poszerzonych naczyniach krwionośnych, zostaje przekierowana do pozostałych, zdrowych żył.
Jak przebiega zabieg skleroterapii?
Zabieg skleroterapii można przeprowadzić w warunkach gabinetowych, bez potrzeby hospitalizacji pacjenta. Jest to zabieg nie tylko efektywny, ale również bezpieczny dla zdrowia pacjenta, z minimalnym ryzykiem powikłań.
Na czas trwania zabiegu pacjent odsłania nogi i pozostaje w pozycji leżącej. Lekarz wstrzykuje preparat do żył za pomocą bardzo cienkiej igły. Proces ten jest praktycznie bezbolesny i trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, w zależności od ilości zmian w naczyniach i stopnia ich zaawansowania.
Jakie preparaty stosuje się podczas skleroterapi?
Środki stosowane w skleroterapii są nietoksyczne, najczęściej wykorzystuje się polidokanol lub siarczan tetradecylu sodowego. Substancje działają skutecznie także w przypadku większych żylaków. Procedura nie wymaga znieczulenia, a każde wstrzyknięcie odbywa się przy użyciu bardzo cienkiej igły, dzięki czemu pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort.
Zastosowanie skleroterapii w leczeniu chorób naczyniowych
Skleroterapia z Łodzi polecana jest szczególnie dla osób z widocznymi, poszerzonymi naczyniami krwionośnymi w obrębie nóg i pośladków. Zabieg wykorzystuje się jako formę leczenia różnych rodzajów niewielkich zmian i zaburzeń naczyniowych, takich jak:
- pajączki naczyniowe (teleangiektazja)
Teleangiektazje to bardzo drobne, powierzchowne naczynia krwionośne, które widoczne są pod skórą jako cienkie, rozgałęzione linie. Mogą one przyjmować barwę czerwoną, niebieską lub fioletową. Choć najczęściej nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, mogą być oznaką rozwijającej się niewydolności żylnej, zakrzepicy lub chorób sercowo-naczyniowych. Jednak wiele osób może odczuwać mniejszą pewność siebie i wstydzić się zmian naczyniowych.
- drobne żylaki (żylaki retikularne)
Żylaki retikularne to zmiany nieco większe niż tzw. “pajączki”, które także mogą być skutecznie eliminowane dzięki skleroterapii. Żyły retikularne są położone nieco głębiej, mają też większą średnicę niż drobne naczynia krwionośne.
- dyskomfort spowodowany niewydolnością żylną
Skleroterapia zalecana jest również w przypadku niewydolności żylnej, by zredukować nieprzyjemne objawy z nią związane. Po zabiegu skleroterapii pacjenci w mniejszym stopniu cierpią m.in. z powodu uczucia ciężkości nóg, bólu kończyn dolnych, znikają również obrzęki w obrębie łydek i kostek.
Ile trwa rekonwalescencja po skleroterapii?
Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do większości codziennych aktywności, choć zaleca się unikanie intensywnego wysiłku przez kilka dni. Nie można też przebywać zbyt długo w jednej pozycji (stojącej lub siedzącej), pacjent powinien jak najczęściej się ruszać. Warto po przeprowadzonym zabiegu nosić specjalne wyroby uciskowe na zmienione chorobowo miejsca. W ich dopasowaniu pomoże lekarz flebolog lub chirurg naczyniowy.
Podsumowanie
Skleroterapia w prywatnej klinice TriMedic w Łodzi to doskonały wybór dla osób poszukujących skutecznej metody na pozbycie się tzw. “pajączków” i niewielkich żylaków. Zabieg ten jest bezpieczny dla zdrowia, a pacjent nie wymaga hospitalizacji i może niemal od razu wrócić do codziennych aktywności. Dzięki skleroterapii zmiany w obrębie naczyń krwionośnych stają się mniej widoczne.