Terapia ultradźwiękami (sonoterapia) to jedna z metod terapeutycznych wykorzystywana w nowoczesnej fizykoterapii. Technika ta jest ceniona za skuteczność w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych oraz wsparcie naturalnego procesu regeneracji tkanek. Pacjenci centrum medycznego TriMedic w Łodzi mogą skorzystać z tej metody w ramach świadczonej opieki fizjoterapeutycznej. W naszym artykule przybliżymy najważniejsze informacje na temat ultradźwięków stosowanych w fizjoterapii. Wyjaśnimy, na czym polega sonoterapia oraz przedstawimy wskazania do jej przeprowadzenia.
Czym są ultradźwięki?
Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości przekraczającej 20 kHz. Są to dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W zabiegach terapeutycznych z zakresu fizykoterapii najczęściej stosowany jest zakres częstotliwości na poziomie od 0,8 do 3 MHz. Ultradźwięki oddziałują na tkanki na poziomie komórkowym, bez ich uszkadzania. Ta metoda jest szeroko stosowana w medycynie zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych.
Terapia ultradźwiękami — jakie ma działanie?
Sonoterapia jest wykonywana przy pomocy aparatu stacjonarnego. Fala ultradźwiękowa jest emitowana i wprowadzana do tkanek poprzez specjalną głowicę ultradźwiękową, która jest przesuwana po wybranym obszarze ciała. W terapii ultradźwiękowej wykorzystuje się dodatkowo substancję sprzęgającą lub lek w formie maści. Zabieg trwa zwykle od 5 do 15 minut — w zależności od rodzaju i stopnia schorzenia oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Głównym celem terapii jest stymulacja procesów naprawczych poprzez działanie mechaniczne, termiczne i fizykochemiczne. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać lekkie drgania lub ciepło, bez jakiegokolwiek dyskomfortu czy bólu.
Jakich efektów terapii można się spodziewać? Przede wszystkim ultradźwięki:
- działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,
- rozluźniają mięśnie i zmniejszają wszelkie napięcia,
- przyspieszają przepływ limfy w naczyniach i zwiększają procesy wchłaniania,
- aktywują komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i kolagenu,
- zwiększają rozciągliwość tkanki łącznej,
- przyspieszają gojenie ran i blizn pooperacyjnych.
Ultradźwięki mogą być z powodzeniem stosowane w terapii łączonej w rehabilitacji, fizjoterapii oraz terapii manualnej.
Wskazania do zabiegu i przeciwwskazania
Główne wskazania do zastosowania ultradźwięków w fizjoterapii to:
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- bóle kręgosłupa,
- stany po urazach,
- obrzęki,
- dolegliwości bólowe,
- przewlekłe stany zapalne,
- rwa kulszowa,
- ostroga piętowa,
- łokieć tenisisty/łokieć golfisty,
- blizny pooperacyjne i przykurcze.
Tak jak w każdej metodzie terapeutycznej, również w terapii ultradźwiękowej istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Są to przede wszystkim:
- choroby nowotworowe,
- ciąża,
- rozrusznik serca oraz obecność metalowych implantów w miejscu zabiegu,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- wyniszczenie organizmu,
- infekcje i stany gorączkowe.
Przed rozpoczęciem terapii z wykorzystaniem ultradźwięków fizjoterapeuta przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem w celu doboru optymalnych parametrów urządzenia oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.
Terapia ultradźwiękami w TriMedic w Łodzi
W centrum medycznym TriMedic w Łodzi oferujemy kompleksową opiekę fizjoterapeutyczną, w ramach której wykonywana jest m.in. terapia ultradźwiękowa. Nasza oferta jest skierowana zarówno do aktywnych sportowców, jak i pacjentów zmagających się z różnymi schorzeniami i dolegliwościami bólowymi. Podczas konsultacji fizjoterapeuta zaproponuje indywidualny plan leczenia dopasowany do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Umów wizytę już dziś i zadbaj o swoje zdrowie, oddając się w ręce specjalistów z TriMedic!