Kardiolog to lekarz, który zajmuje się układem sercowo-naczyniowym. Z pomocy wspomnianego specjalisty korzystają między innymi osoby zmagające się z nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca, wadami serca.
Jak przebiega wizyta u kardiologa, jakie badania są najczęściej wykonywane? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Kim jest kardiolog?
Kardiologia to dziecina medycyny skupiająca się na chorobach serca i naczyń krwionośnych oraz pierwotnych i nabytych wadach wspomnianych narządów. Wyróżniamy kardiologię dziecięcą, kardiochirurgię, kardiologię nieinwazyjną, kardiologię inwazyjną, hipertensjologię. Jak nietrudno się domyśleć, do zadań kardiologa należą profilaktyka, diagnoza oraz leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego.
Jakie choroby leczy kardiolog?
Jakie choroby leczy kardiolog? Są to:
- choroba niedokrwienna serca, nazywana chorobą wieńcową
- nadciśnienie tętnicze
- niewydolność serca
- zaburzenia rytmu serca
- miażdżyca
- zapalenie mięśnia sercowego
- nabyte i wrodzone wady serca
Kardiolog opiekuje się także pacjentami zmagającymi się z zaburzeniami pracy zastawek oraz z kłopotami po przebytym zawale serca.
Jaki wygląda wizyta u kardiologa?
Wizyta u kardiologa, tak samo, jak u każdego innego specjalisty, rozpoczyna sie od wywiadu medycznego. Następnie lekarz wykonuje badania – do najprostszych, podstawowych badań należą osłuchanie chorego i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Wśród innych badań kardiologicznych wymienić możemy takie, jak:
- EKG
- RTG klatki piersiowej
- holter EKG
- holter ciśnieniowy
- test dopplerowski
- echo serca
Po wykonaniu koniecznych badań i analizie wyników, specjalista może zaplanować drogę leczenia. W zależności od przypadku leczenie może polegać na zmianie trybu życia i diety, przyjmowaniu leków. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi chirurgiczne, na przykład wstawienie rozrusznika serca, wszczepienie bajpasów, wstawienie zastawki aortalnej.
Kiedy iść do kardiologa?
Kiedy w szczególności powinniśmy udać się na konsultację kardiologiczną? Przede wszystkim, gdy zauważymy takie dolegliwości, jak:
- ból lub dyskomfort w klatce piersiowej
- kołatanie serca
- nierówne bicie serca
- zawroty głowy
- duszności,
- częste omdlenia i zasłabnięcia.
Podsumowanie
Kardiolog, nazywany często lekarzem serc, to specjalista zajmujący sie profilaktyką, diagnozą i leczeniem układu sercowo-naczyniowego. Kardiolog zajmuje się pacjentami zmagającymi się z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu serca.