Metoda McKenziego, znana również jako MDT (Mechanical Diagnosis & Therapy), to innowacyjne podejście do diagnostyki oraz terapii schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego kręgosłupa i kończyn, które jest znane i stosowane na całym świecie. Metoda została opracowana przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego na początku XX wieku. Technika ta koncentruje się na diagnostyce i eliminacji zarówno objawów, jak i przyczyny bólu. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze założenia metody McKenziego, a także wskazania do zastosowania tej techniki w fizjoterapii.
Czym jest metoda McKenziego?
Metoda McKenziego to system diagnostyczno-terapeutyczny, którego celem jest złagodzenie nie tylko dolegliwości bólowych, ale także diagnostyka i wyeliminowanie przyczyny pojawiającego się dyskomfortu w obrębie kręgosłupa. Przed przystąpieniem do ćwiczeń, pacjent jest poddawany dwuetapowemu badaniu, składającym się ze szczegółowego wywiadu medycznego oraz przeprowadzenia specjalnego testu ruchowego.
Takie działanie ma na celu klasyfikację danego przypadku do jednego z 3 głównych zespołów klinicznych ujętych w metodzie McKenziego oraz zastosowanie odpowiedniego schematu leczenia:
- zespół strukturalny (derangement): obejmuje największą grupę diagnozowanych pacjentów, w których przypadku ból jest spowodowany wewnątrzdyskowymi zaburzeniami strukturalnymi oraz zaburzeniami zakresu ruchomości,
- zespół dysfunkcyjny: ta kategoria odnosi się do bólu, wynikającego z mechanicznej deformacji strukturalnie uszkodzonych tkanek (przykurcze, zbliznowacenia, zrosty),
- zespół posturalny: dotyczy najczęściej młodych osób, u których dolegliwości bólowe są spowodowane długotrwałym przeciążeniem struktur narządu ruchu.
Wskazaniami do ćwiczeń metodą McKenziego są takie schorzenia i dolegliwości zdrowotne jak m.in.:
- przepuklina jądra miażdżystego,
- ostra dyskopatia szyjna, piersiowa i lędźwiowa,
- problemy z postawą,
- bóle o podłożu mechanicznym, które są spowodowane uciskiem struktur nerwowych,
- rwa kulszowa i rwa barkowa,
- rehabilitacja po zabiegach operacyjnych kręgosłupa.
Aby fizjoterapia była skuteczna konieczna, jest odpowiednia klasyfikacja bólu i dobór właściwej terapii. Kluczowa jest również stała współpraca z fizjoterapeutą i regularne wykonywanie ćwiczeń w warunkach domowych.
Terapia metodą McKenziego w TriMedic Łódź
Centrum Medyczne TriMedic zapewnia profesjonalną pomoc w zakresie fizjoterapii z wykorzystaniem uznawanej na całym świecie metody McKenziego. W łódzkim centrum pracuje doświadczony i wykwalifikowany fizjoterapeuta Adrian Woźny, który ukończył studia podyplomowe na Międzynarodowym Instytucie McKenziego. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego przypadku i ogromnemu doświadczeniu pacjenci mogą liczyć na skuteczne leczenie i wsparcie w walce z bólem oraz problemami w obrębie kręgosłupa.
Zmagasz się z dolegliwościami w okolicy kręgosłupa? Stosowane dotychczas metody leczenia są nieskuteczne? Koniecznie umów się na wizytę do fizjoterapeuty w Centrum Medycznym TriMedic i skorzystaj z uznawanej na całym świecie metody McKenziego. Poczuj ulgę oraz odzyskaj sprawność i komfort życia!