Osteoporoza jest poważną chorobą układu szkieletowego. Może prowadzić do częstych złamań, ponieważ w jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości.
Obniżona jest również spójność tkanek kostnych, w efekcie czego nawet niewielkie obciążenia mogą zakończyć się urazami. Jakie są objawy osteoporozy? Jak jej zapobiegać, by dłużej cieszyć się pełną sprawnością? Warto dowiedzieć się więcej na temat tego schorzenia i zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Kogo najczęściej dotyka osteoporoza i jakie są jej objawy?
Z osteoporozą zdecydowanie częściej borykają się kobiety. Ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie, kiedy zmniejsza się ilość hormonów odpowiedzialnych za metabolizm kostny. W grupie zagrożonej osteoporozą są także mężczyźni po 65 roku życia. Niestety z objawami mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy choroba osiągnie zaawansowane stadium.
Do przeprowadzenia diagnostyki skłania nas złamanie kości przy urazie, który normalnie nie powinien mieć tak poważnych konsekwencji. Na przestrzeni długiego czasu, w wyniku nacisku masy ciała na kręgosłup, może dochodzić do złamań kręgów, które objawiają się jedynie niewielkim dyskomfortem. Po dłuższym czasie dochodzi jednak do dużego przeciążenia, którego efektem będzie silny ból, ograniczona ruchomość i pochylona postawa ciała.
Osteoporoza – przyczyny i zapobieganie
Osteoporoza w dużej części przypadków jest chorobą pierwotną, wynikającą z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Ryzyko wystąpienia osteoporozy zależy również od innych czynników.
Na zachorowanie zdecydowanie bardziej narażone są osoby, które prowadzą nieaktywny tryb życia, palą papierosy i spożywają alkohol. Także dieta uboga w wapń i witaminę D oraz cukrzyca czy choroby reumatyczne mogą przyczynić się do rozwinięcia się osteoporozy.
Co możemy zrobić, by zminimalizować zagrożenie dla swojego organizmu? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o nieobciążające, jednak regularne uprawianie sportu. Codzienne spacery na świeżym powietrzu z pewnością wpłyną korzystnie na nasz organizm.
Przy okazji w pogodne dni wystawimy się na działanie promieni słonecznych, co pomoże nam zadbać o odpowiedni poziom witaminy D. Bardzo ważna jest dieta bogata w wapń. Produkty takie, jak jarmuż, migdały czy natka pietruszki to prawdziwe bogactwo tego składnika, a przy okazji także źródło licznych witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Podsumowanie
Jeżeli zauważymy u siebie objawy, które mogłyby wskazywać na początek osteoporozy lub znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy koniecznie zgłosić się do lekarza. Specjalista zleci nam szereg odpowiednich badań laboratoryjnych i diagnostycznych, które pozwolą wykryć chorobę.
Po diagnozie otrzymamy szczegółowe zalecenia co do konieczności przyjmowania leków i dalszego postępowania, które będzie miało na celu pomóc nam w walce z chorobą.